Музей-садиба Григорія Сковороди

Музей оточений старовинним парком і садом (площа 18,2 га). Тут розташовані будинок поміщиків Ковалівських, де жив і помер Г. С. Сковорода, його улюблені місця (700-річний дуб, криниця), могила філософа, пам’ятник йому (скульптура І. П. Кавалерідзе), поміщицькі господарчі споруди (контора управляючого та амбар), братська могила радянських воїнів, мальовничий ставок. Тінистими алеями парку любив гуляти мислитель. У приміщенні контори нині знаходиться адміністрація музею та сільський клуб. Підвальна частина будинку є залишком старого дому Ковалівських. (Будинок, де жив просвітитель, служив для прийому гостей та свят).

Галявина між конторою, амбаром та братською могилою є місцем фольклорних фестивалів та інших культурно-мистецьких заходів, які проводяться також на майданчику перед музеєм. Про час проведення заходів можна дізнатися на нашому сайті.

На захід від музею, за греблею – великий ставок «Панські Штани». Біля нього – зручний пляж. Неподалік також знаходиться магазин та дві кав’ярні. В сусідніх селах Малижено, Довжик, Лютівка збереглися дворянські садиби. В селах Мала Рогозянка, Писарівка, Малижено, Карасівка, смт Золочів та Вільшани – старовинні церкви. Церква ХІХ–ХХ ст. в Писарівці знаходиться на місці Покровської церкви Сіннянського монастиря ХVIII ст., в якому 1780 р. проживав Г. С. Сковорода. Тут він скінчив збірку своїх віршів «Сад божествених пісень», «Жена Лотова». В Писарівці є також невеликий музей архітектури і побуту Слобожанщини під відкритим небом: млин, хата, комора та ін. В сусідньому Малижені, недалеко від садиби і залишків церкви XVIII–ХІХ ст., є лісистий Грицьків яр. Тут, в печерці біля джерела з прохолодною водою, любив поринати в роздуми і відпочивати чи розважати музикою панночок, «співець Савич» – Григорій Сковорода. Бував він і в селі Кадниця між Пан-Іванівкою (Сковородинівкою) і Максимівкою, де збереглися залишки старовинної садиби. Бував поет, можливо, і в Довжику. В селі Старий Мерчик, біля великої садиби і церкви XVIII ст., знаходиться язичницький священий камінь-жертовник.

 

Онлайн-екскурсія музеєм http://incognita.day.kyiv.ua/museums/skovorodynivka/